Szent-Györgyi Albert
Budapest, IX. kerület, Tűzoltó utca 37-47., A SOTE Elméleti Tömb aulájában, a róla elnevezett előadó ajtaján., Nem köztéri: Oktatási intézmény területe Göröntsér Vera (2017.12.23. 17:10): A SOTE "Nagyjaink bronzban" című dombormű-sorozatát fotóztam az Elméleti tömb aulájában. A kezdeményezést (a SOTE és az MKE együttműködése, ami módot adott fiatal művészpalántáknak a megmérettetésre, egyben az aulát benépesítették a nagy elődök arcképeivel - bronzból megformálva) nagyszerűnek tartottam, az eredmény lenyűgözött. A fiatal, többnyire végzős szobrász-növendékek közül láthatóan nagyszerű tehetségek kerültek ki. A portrékészítés nem könnyű feladat, adott esetben egy teljes személyiséget megjeleníteni, képpé formálni...És minden pozitív élményem mellett, amikor megláttam az egyik előadó ajtaján Szent-Györgyi Albert portréját, tudtam, ez az alkotás nem a sorozat tagja. Igaz, Domonkos Béla emberábrázolásait, a megjelenítendő alany élő, hús-vér ábrázolását kiemelkedőnek tartják, amiből itt egy példa a kiterjedt életműből... ajándék.Itt a tudóst idős korában, élni tudásáról, életszeretetéről tanúskodó őszinte mosolyával ábrázolja a művész. Szent-Györgyi Albert nagy elme volt és páratlan személyiség. Hogy hány arca van, megközelítőleg őrzi a Köztérkép gyűjteménye: https://www.kozterkep.hu/artpieces/index/page:1?text=szent-gy%C3%B6rgyi&in_titles=1&status_id=5 Életrajzi adatait nem akarom ismételni. Amikor a fiatal pályatárs, Pap Éva által készített domborműhöz adatot gyűjtöttem, úgy érzem, elég mélyre ástam. Ajánlom tehát, a kapcsolt műlapon megírt bemutatást, de (itt is) a róla készültt portréfilm, ill. annak elérhető ajánlóját, ami nem más, mint Szent-Györgyi egy életrajzi összefoglalója Wisinger István tollából http://www.degafilm.hu/szent-gyorgyi.htm Ugyanitt, a jobb oldali kép alatti linkről elindítható egy film, aminek utolsó perceiben kevésbé mosolygósan, de ugyanez az arc néz vissza ránk.