1945-ös emlékmű
Veszprém vármegye, Kővágóörs, Ady Endre utca 27.Felállítás: 1970 Keszthelyi Sándor (2017.12.30. 20:24): Kővágóörs kanyargós utcái közül az Ady Endre utca és a Petőfi Sándor utca találkozásánál kialakult tér nyugati szélén több emlékmű is áll. Időrendben: egy 1848-as, egy 1945-ös és egy 1956-os.Még van itt egy különlegesség: egy hatalmas malomkő. Hegyestűi kövek között hever félig oldalára dőlve egy malomkő, amely 228 cm átmérőjű, 28 cm vastagságú, 13 cm lyukméretű és 3,4 tonna tömegű. A követ itt Kővágóörsön bányászták ki és dolgozták meg. A malomkő már nem került malomba, hanem az 1960-as évek végén a Zánkai Úttörővárosba vitték kiállítási céllal. Innen került vissza Kővágóörsre 2014. március 28-én és itteni sziklaparkban állították ki. Itt egy magyarázó táblán olvasható a település, a kőfeldolgozás és a malomkő története.A dolgok sorrendje északról déli irányba haladva: 1945-ös emlékmű, malomkő, 1848-as emlékmű, 1956-os emlékmű. Mindezek az Ady Endre utca 29-es és 44-es házak között sorakoznak.Az 1945-ös emlékmű a legészakabbra álló. Nagyon egyszerű emlékmű. Vízszintesen fekvő betonalapok, amely pár lépcsőzést jelent. Ezen áll függőlegesen egy szabályosra faragot mészkőtömb.A pillér keleti oldalára két évszámot véstek: 1945 - 1970. Vagyis, az emlékmű a II. világháború befejezése (és a német megszállás alóli felszabadulás) évének emlékére, annak 25-dik évfordulójára készült.Az emlékmű teljesen sivár, nincs rajta semmi más. Szinte bizonyos, hogy ez 1970-ben nem így nézett ki. Valószínűleg volt rajta még valami (dombormű, csillag, bővebb felirat, emléktábla), amit 1990 után eltávolítottak. Mára csak ennyi maradt meg: a megtörtént történelmi eseményünk mementójaként. Talán még előkerül erről régebbi kép. Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.