1848-as emlékmű
Baranya vármegye, Kovácshida, Móricz Zsigmond utca. , Móricz Zsigmond utca – Felszabadulás utca sarkán lévő parkban áll. Keszthelyi Sándor (2018.04.30. 16:10): Kovácshida középső részén, a főúttól és az útkereszteződéstől délkeletre egy emlékmű áll. A két összeépített kopjafát gondozott kiskert övezi.Az egyik kopjafa magasabb a másiknál. Mindkettő geometrikus mintákkal sűrűn faragott. A magasabb kopjafa délkeleti oldalán felirat: 1848. Ugyanez az évszám van az alacsonyabb kopjafa északnyugati felén is.A két kopjafa között fából egy összekötő elem van. Ennek alakja kokárdát formáz. A lefelé irányuló ágai pirosra, fehérre és zöldre csíkozottak. A kokárda kör alakú széle zöld. Az északnyugati oldalra a "Talpra magyar..." kezdetű vers sorait vésték. A felirat eredetileg is apró betűs volt és ma már nehezen kibetűzhető. Persze értelmezhető, mivel közismert versről van szó. Felül és a túloldalon is voltak még rövidebb feliratok, de mára az olvashatatlanságig lekopottak. Petőfi Sándor 1848-ban írt "Nemzeti dal" című költeményének első versszaka áll itt:Talpra magyar, hí a haza!Itt az idő, most vagy soha!Rabok legyünk vagy szabadok?Ez a kérdés, válasszatok! -A magyarok istenéreEsküszünk, Esküszünk, hogy rabok továbbNem leszünk!Az 1848-as forradalom és szabadságharcnak a kerek évfordulóira készültek leginkább emlékművei: 1948-ban, 1973-ban és 1998-ban. A faanyag és a feliratok állapota miatt az 1998-as avatást tartottam valószínűnek. Ám, tévedtem, mert a Google Utcakép 2011 decemberi felvételén még nincs itt az emlékmű. Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/petofi/nemdal.htm