Országzászló
Fejér vármegye, Gárdony-Agárd, Ősz utca 61. Országzászló tér, Agárd, Országzászló tér, 7-es főút, Szövetkezetek útja sarokAvatás: 1936. július 12., Avatás: 2008. június 20. Dr. Pinczés Sándor (2018.06.20. 09:58): Nemrégiben voltunk Gárdonyban és eszembe jutott ez az országzászló - lassan egy éve fotóztam... "A helyi Fürdőegyesület kezdeményezésére állították, felszentelése 1936. július 12-én történt. 1956-ban a helyi srácok rávésték, ráfestették a címert, amit a forradalom leverése után ismeretlen kezek eltüntettek róla. Levéltári adatok szerint a hatvanas évek elején, 1961-62-ben egy párthatározattal lebontatták a teljes emlékművet, annak köveit pedig széthordták. 2008-ban az Agárdi Országzászló Egylet, közadakozából újjáépítette. Az ereklye ugyanarra a helyre került és formájában, méreteiben megegyezik az eredetivel, felszentelése 2008. június 20-én volt." "2008. június 20-án felszentelték az új Országzászlót, mely közadakozásból jött létre és a legfiatalabb emlékműve Agárdnak. Az eredeti Országzászlót, az 1934-ben alakult Agárdi Fürdőegyesület állíttatta fel 1936. július 12-én a Trianon okozta fájdalom és a magyar megmaradás jelképeként. Az 1960 as évek elején a hatalom egy párthatározattal lebontatta, s köveit az emberek széthordták. A régi emlékmű helyére építették fel az új Országzászlót.Az Agárdi Országzászló Egyletnek,- mely erre az alkalomra jött létre- sikerült a támogatók széles körét, Dr. Papp Lajos szívsebész professzorral kiegészíteni, aki egy jótékonysági est vendégeként járult hozzá az emlékmű létrejöttéhez." Források: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=47.19340199999998%2C18.60021800000004&spn=0.016039%2C0.038624&hl=hu&msa=0&z=15&source=embed&ie=UTF8&mid=1yRH6urnKhj0zJrG3kU76V0RTZZ0 http://dka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=15980 http://www.velenceitonal.hu/adatlap/latnivalok/orszagzaszlo+agardon