Kulin György-emléktábla
Budapest, III. kerület, Laborc utca 2/c., A Polaris Csillagvizsgáló épületének felső szintjén, az észlelőterasz nyugati homlokzatán található, a bejárati ajtótól jobbra., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 2015. január 28. Fekete István (2018.06.28. 21:46): Kulin György (Nagyszalonta, 1905. január 28. - Budapest, 1989. április 22.) magyar csillagász, számos kisbolygó és egy üstökös felfedezője, a csillagászat fáradhatatlan népszerűsítője; talán túlzás nélkül tekinthető a magyar amatőrcsillagászat atyjának. Születésének 110. évfordulója alkalmából avatták fel ezt az emléktáblát az Óbudai Szabadidőközpont területén található Polaris Csillagvizsgáló falán. A mintegy 80 fő részvételével tartott rendezvényen a kerület polgármestere és a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára közösen leplezte le az alkotást a család képviselőinek jelenlétében.A világformáló olasz Galileit, valamint a tudománynépszerűsítő francia Flammariont példaképének tartó magyar csillagász arra tette fel életét, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a Galilei-élményt. "Az iskolából kikerülő minden fiatal legalább annyit lásson a távcsövön át az égboltból, amennyit Galilei látott." - hirdette. 1944 februárjában alapította, majd 1948-ban és 1956-ban újraindította a Csillagok Világa folyóiratot, ami azonban főleg a kiadás nehézségei és az érdeklődés hiánya miatt minden esetben megszűnt. Ő alapította többek között 1947-ben a Magyar Csillagászati Egyesületet (MCSE), s hozta létre a budapesti Uránia Bemutató Csillagvizsgálót. 1949-ben az akkori civil szervezetek és öntevékeny csoportok felszámolásakor az MCSE-t is feloszlatták, a létrehozott új tudományos ismeretterjesztő szervezetben Kulin szakmai tudását mellőzték, őt magát az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumba "száműzték" tanárnak. A kényszerből elfoglalt új munkahelyén sem hazudtolta meg önmagát: hamarosan önerőből csillagdát épített; távcsövének eredeti, 30 centiméteres tükrét maga csiszolta, miután elszegődött inasnak, s kitanulta az üveg optikai megmunkálásának fortélyait. 1954-ben térhetett vissza az országos mozgalomba. Ott bábáskodott a Magyar Asztronautikai Társaság jogelőd szervezetének, a TTIT Asztronautikai Bizottsága 1956-os létrehozásán, annak első elnöke lett. Magától értetődő volt, hogy az új amatőrszerveződés szárnybontogatása idején élére állt a mozgalomnak s 1964-ben az ő kezdeményezésére alakult meg a Csillagászat Baráti Köre (CSBK), melynek ügyvezető elnöke lett. 1975-ben vonult nyugdíjba. Ekkortól a TIT tudományos tanácsadójaként és a CSBK örökös tiszteletbeli elnökeként működött, befolyása azonban jelentősen gyengült a hazai amatőrtársadalomban. Nagy elégtétel volt számára, amikor két hónappal halála előtt, 1989. február 19-én ismét megalakult a Magyar Csillagászati Egyesület, amelynek az egyes számú tagkönyvét vehette át.Mindig is szívügye volt egy planetárium létrehozása. Több sikertelen kísérlet (1944, 1961) után 1977 nyarán valósult meg álma, egy végleges helyén működő, a csillagászati témájú ismeretterjesztést, oktatást és szórakoztatást szolgáló színházszerű intézmény, a TIT Budapesti Planetáriuma.Az évfordulós emléktábla, illetve a rajta elhelyezett relief Marton Géza ötvös-ezüstműves, napórakészítő mester munkája. A bronz portrédombormű mögött látható fényes, kerek, "glóriának" tűnő homorú alap valójában egy fényerős távcsőtükör. A plaketten látható helyen nincs alkotói szignó.Az emléktábla felirata: KULIN GYÖRGY / 1905-1989 / CSILLAGÁSZ / A MAGYAR AMATŐRCSILLAGÁSZ MOZGALOM / MEGTEREMTŐJE / MCSE 2015Az emléktábla - noha a kerületi önkormányzat kezelésében lévő szabadidős parkban található, ezért is jelöltem "nem köztérinek" - gyakorlatilag bármikor felkereshető. Források: https://obuda.hu/hirek/kulin-gyorgyre-emlekeztek-az-obudai-polarisban/ https://youtu.be/IbLOdAcgvbA http://www.titnet.hu/hu/csillagvizsgalo;jsessionid=63DD8F6E3AEE7526172A6CA4847FCFB7/ | Keszthelyi Sándor (2023.03.02. 16:27): Az óbudai Polaris Csillagvizsgáló teraszán 2015. január 28-án 16 órakor kezdődött a domborműves Kulin-emléktábla avatása. Mizser Attila a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára, Bús Balázs a III. kerület polgármestere és Kulin Ferenc irodalomtörténész (és közeli rokon) mondott ünnepi beszédet. Utána leleplezték az alkotást. A hideg idő ellenére sokan gyűltek össze: csillagászok, amatőrcsillagászok, mérnökök, tanárok, történészek és családtagok. Ott volt az alkotó: Marton Géza is. Mivel én is ott voltam: az ott készített 17 fényképem közül örömmel teszek ide 5 képet ehhez a szépen és magas színvonalon megírt szövegű műlaphoz. | Fekete István (2018.06.28. 21:46): "Commemorative plaque in tribute to Mr. György Kulin (1905-1989) Hungarian astronomer, founder of the amateur astronomy movement in Hungary. The plaque as well as the bronze relief carved by Mr. Géza Marton medalist and sundial maker was affixed to the wall of the Polaris Observatory in Óbuda and unveiled on January 28, 2015 on the occasion of the astronomers 110th birthday."