Árvízi emlékmű
Győr-Moson-Sopron vármegye, Győrújfalu, Mártírok u. 8. , Az evangélikus templom előtt áll.Felállítás: 2013 Keszthelyi Sándor (2018.08.07. 05:28): Győrújfalu evangélikus temploma a főút mellett áll (a római katolikus templommal szemközt). 1949-1950-ben épült.A templom előtti köztéren egy hatalmas faoszlop áll. Egy hengeralak, de hossztengelyében félbevágott. Egyetlen fatörzs, amelyet faragások díszítenek.A fahenger sík részén felülről lefelé látható dolgok: kezdődik egy repülő madárral. Alatta az a felirat: HISZEK JÓBAN, IGAZBAN, SZÉPBEN, MINDEN VALLÁSBAN, MINDEN NÉPBEN, ÉS ISTENBEN, KIÉ A DIADAL! WA. Ez alatt az evangélikus templom képe látható, éppen ebből a nézőpontból. Alatta a Luther-rózsa van, az evangélikus egyház jelképe. Lejjebb a szemközti római katolikus templom képe van, kereszttel és JHS betűkkel. Az egészet egy tulipános és rózsás életfa fonja körül.A fahenger domború részén a következőket faragták: felül a NE FÉLJ MAGYAR VELED AZ ISTEN! 2013. Egy holdsarló és egy sugaras napkorong. Azután egy folyó folyik két kéz között. Utána egy magasan folyó víztömeg és egy álló tenyér, 1954-es évszámmal és tulipánnal. További felirat: ERŐS HITTEL EGYSÉGBEN ÚRRÁ LESZEL MINDEN HELYZETEN. AZ 1954-ES ÁRVÍZ EMLÉKÉRE. Legalul az alkotó jelzése: GÁL- T. F. 2013.Vagyis az alkotás egyik fele a vallási felekezetek közti egyenlőséget és megbékélést hirdeti. A másik fele nagyrészt az 1954-es árvízre emlékeztet. Szigetközt 1954. július közepén öntötte el az árvíz. "A Szigetköz területének több, mint fele, 3,5 millió hektár "úszott", 29 település szenvedett árvízkárokat. 1394 ház dőlt romba, 2165 épület megsérült meg". Az árvíz Győrig hatolt. Győrújfalu is elszenvedte ezt a pusztítást. "A szigetközi falvak újkori történelmében is közös szomorú esemény az 1954-es ár. Az Öreg-Duna töltéseinek tövében kopjafákkal jelölték meg a tragikus gátszakadásokat (Ásványráró, Kisbodak, Dunakiliti)." - írja Harsáczki György 2014-ben.A történelem majdnem megismételte magát, mert 2013-ban igen veszélyes árvízi helyzet alakult ki a Szigetközben, konkrétan Győrújfalunál. Az igen magas vízállásnál június 5-én itt csaknem gátszakadás történt. Június 7-én a település lakosságát kitelepítették. Helyi és országos összefogással sikerült az árvizet megakadályozni. A fából faragott 2013-as alkotás valószínűleg ennek hatására is készült. Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.Harsáczki György írása az 1954-es szigetközi árvízről:http://induljelegyuton.hu/?p=1880 A 2013-as árvízi helyzetről: https://hu.wikipedia.org/wiki/2013-as_k%C3%B6z%C3%A9p-eur%C3%B3pai_%C3%A1rad%C3%A1sok#Magyarorsz%C3%A1g