Fohász fafaragásban

Fohász fafaragásban

Veszprém vármegye, Doba, Külterület., A Somló hegytetőn, a kilátótól déli irányban van, és kissé keletre. Keszthelyi Sándor (2018.11.22. 18:57): A Somló lapos hegyteteje Doba község területéhez tartozik. 431 méter tengerszint feletti magasságban, azaz a hegy legmagasabb pontján van a Szent István kilátó. 1938-ban épült. Délebbre 1988-ben egy emlékművet emeltek bazaltkövekből. 1998-ban egy óriási keresztet és Szent István király szobrát emelték még délebbre.A kilátó és az 1988-as emlékmű között (utóbbihoz közelebb) és kicsit keletre egy fafaragás áll a falombok alatt. A füves részbe rögzítették és kis kövekkel vették körbe.A falapot 8 darab gyalult pallóból állították össze. Oldalait humanoid alakúra szabták. Az északnyugati oldalát faragták díszesre. Leveles és virágos ágak hajladoznak alulról felfelé domborművesen.Középére egy fémlapot csavaroztak. Zománcozott felületén alul és felül virágok vannak. A színük piros, (fehér) és zöld. A felirat szövege:Megbékélve békességben,utamat járom Égi Anyám.Köszönöm, hogy oltalmazod,e nemes, tiszta szívű országot.Oltalmazd mindazokat,kik benne élnek, dolgoznakés munkájukban értékesek.Add áldásodat e nemzetre, az országra,miben élek, s élhetek. Drága Jó Anyám,a munkának értéke,az embereknek gazdag bősége,éltető virágzó világa,szemet gyönyörködtető állapotaéljen e tiszta, áldott országban.A fohász szövegében megszólított és az országot oltalmazóként említett "Égi Anya" nyilván: Szűz Mária. Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.

#dombormű#növénykép#fa#római katolikus#zománcművészet
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán