Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére
Veszprém vármegye, Nemesgulács, Vasút utca., A Vasút utca és Rákóczi utca sarkán lévő emlékparkban van.Avatás: 2006. október 23., Avatás: 2016 Keszthelyi Sándor (2019.01.01. 02:32): Nemesgulácsról a Kisapáti felé vezető Vasút utca mentén van a Millenniumi Emlékpark.Itt egymással szemben két autóbusz megálló van. Az utca északi oldalán alakították ki az emlékparkot. Füves és ligetes részen a térkövezés jobb oldali sarkában van egy 1956-os emlékkő.A magas kőtömbök anyaga bazalt. A sokszög keresztmetszetű "bazaltorgonák", nyilván a közeli bazaltbányák valamelyikéből származnak. A déli oldalukat síkra és simára csiszolták.A felső monoliton egy 1956-os lyukas nemzetiszínű zászló van, domborművesen, rézből. Alatta 1956-os évszám, fémszámokból. Lejjebb ezt a szöveget vésték:"HAZÁDAT VÉDD ÉS MEGBECSÜLD!MERT OLY NAGY VOLT AZ ÁRMIT HOZTAK ÉRTED ŐSEID - VÉRÜKÉGBE KIÁLT!"HAJDÚ LEVENTE: KIÁLTVÁNY.Az alsó bazalttömb felső felirata:AZ 1956-OS EMLÉKBIZOTTSÁGTÁMOGATÁSÁVAL ÁLLÍTTATTANEMESGULÁCS KÖZSÉGÖNKORMÁNYZATA2016.AHOL A HŐSÖKET NEM FELEJTIKMINDIG LESZNEK ÚJAK.És lejjebb bevésték az 1956-os lyukas zászlót, az 1956 2016 évszámpárt, valamint A MAGYAR SZABADSÁG ÉVE feliratot.Legalul egy külön réztábla is van ezzel a felirattal:Az 1956-os forradalom és Szabadságharc 50. évfordulója emlékére állította Nemesgulács Önkormányzata 2006. október 23.Az alsó 2006-os és a feljebb lévő 2016-os évszámok "feleselnek" egymással. A magyarázat az, hogy ide már 2006-ban állítottak egy 1956-os emlékművet - amelyet 2016-ban a "Büszkeségpont pályázat" keretében felújítottak. Ott ugyanis azt írják: "Nemesgulács Község Önkormányzata. Pályázati konstrukció: "Büszkeségpont" pályázat. Pályázat leírása: "Büszkeségpontok" pályázat (Az 1956-os emlékmű felújítása,, környezetének kiépítése, rendezése.)" Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.http://www.magyarforradalom1956.hu/palyazatok/nyertes-palyazatok?q=&c=buszkesegpont&h= https://www.poet.hu/vers/29897