Jendrassik Ernő
Budapest, II. kerület, Frankel Leó út 17-19, Az irgalmasrendi kórház lépcsőcsarnokának I. emeleti fordulójában, Nem köztéri: Egyéb intézmény területeAvatás: 1935 kectam (2019.04.28. 13:45): Az 1903-ban épült kórház lépcsőcsarnokában a lépcső vonulatát követő falakon 17 csúcsíves fülkét alakítottak ki. A fülkékben a magyar orvostudomány egy-egy hírességének égetett agyagból készült mellszobrát helyezték el. Napjainkra 13 maradt, legalábbis ennyi van kiállítva.Az 1930-as évek elején az irgalmasrend akkori vezetősége úgy döntött, hogy a magyar orvostudomány egy-egy hírességének emléket állít szobrok képében és a kor fiatal művésztehetségeire bízza ezek elkészítését. Így kapott felkérést Szomor László Jendrassik Ernő szobrának elkészítésére.Jendrassik az egyik első ideggyógyász, fiziológus, aki az idegrendszer kórós elváltozásait kutatta. 1858-ban született értelmiségi családban, rokonságában több mérnök illetve feltaláló is volt. Orvosi és kutatói munkája elismeréseként előbb levelezői tagja, majd 1918-tól rendes tagja lett a Magyar Tudományos Akadémiának. Haláláig, 1921-ig kórházigazgató is volt. Életében törekedett az egyszerűségre, és ezt a pillanatot ragadta meg Szomor László is, amikor egy egyszerű köpenyben ábrázolja az idősödő Jendrassikot. Mivel mellszoborról van szó, ezért az arc kialakítása nagyon fontos, mert ez "vonzza a szemet". A fiatal művész (ekkor még csak 27 éves) kezdeti szárnypróbálgatása a mű, nincsenek markáns vonások kialakítva és a szem sem igazán kidolgozott. Források: 1Magyar Művészet 11. évfolyam (1935) 297. oldal - Mátyás Péter - Az irgalmasok kórházának új szobrai2https://hu.wikipedia.org/wiki/Jendrassik_Ern%C5%913Az archív kép forrása: Magyar Művészet 11. évfolyam (1935) 300. oldal - saját példányomból scannelve