Államalapító Szent István királyunk emlékére
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, Szabolcs, Petőfi utca, A református templom mellett, illetve mögötte áll.Avatás: 2013. augusztus 18. TundeK62 (2019.10.17. 18:18): Balsára igyekeztünk azon a vasárnap délelőtt, amikor Szabolcs településen is megálltunk. A román kori református templomot szerettük volna megnézni, illetve a környezetében álló szobrászati alkotásokat sem láttam, még sohasem. Merthogy mindig csak a földvárat néztük meg, amikor Szabolcson megálltunk. Éppen istentisztelet volt, és így tudtam kint fotózni, volt elég időm szétnézni. A templom mögött sétálva fedeztem fel egy új emlékművet. A rajta lévő évszám 2013-at mutat felállítási évként, és így könnyű volt kutatni az emlékmű után. Láthatóan szobrász keze munkája az emlékmű, tehát nem művészi érték nélküli.Az avatásról szóló cikk a címében sem jeleníti meg az emlékmű avatást: Augusztus 20. - Szent Korona-építés és királyi érmeverés Szabolcs községben Volt ott sok minden azon a napon, így természetesen akkor avatták az emlékművet is, de az alkotó nevét már nem közölte a híradás megfogalmazója. Azt persze nem tudhatom, hogy azért-e mert egyszerűen elfelejtette, vagy más oka volt erre... "A programsorozat keretében avatják fel a Szabolcs Vezér Íjászai Hagyományőrző Egyesület kezdeményezésére, civil felajánlásokból létrehozott, magyar apostoli kettős kereszttel ékesített gránit emlékművet, a Szent István Emlékpontot." - ez az egy mondat szerepel a cikkben az új emlékműről. Egészen ízléses az emlékmű, a természetes kőtalapzattól a kettős keresztig. Források: https://szon.hu/nyiregyhaza-hirei/augusztus-20-szent-korona-epites-es-kiralyi-ermeveres-szabolcs-kozsegben-3048004/