Rózsa Ferenc
Budapest, XI. kerület, Bercsényi utca 28-30., BME Bercsényi Kollégium aulájában állt az alkotás., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeAvatás: 1961. június 10. Ády (2019.07.12. 10:56): Az alkotást az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem Rózsa Ferenc diákotthonában állították fel a névadó halálának tizenkilencedik évfordulójának alkalmából. Az ötemeletes, modem épület halijában álló Rózsa Ferenc újságírónak, az illegális Szabad Nép első szerkesztőjének, a magyar munkásmozgalom vértanújának mellszobrát, Gyenes Tamás szobrászművész készítette.Az alkotást a rendszerváltás után lebontották, további sorsáról eddig nem találtam adatot."Ünnep a diákotthonbanAz Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem Bercsényi utcai diákotthonának lakói közvetlenül az ellenforradalom után elhatározták, hogy a kommunista mártírok közül példaképet választanak. E választás Rózsa Ferencre, a Szabad Nép első szerkesztőjére esett, aki maga is mérnök volt és harcos élete, igaz példaképe lehet most nevelődő fiatal műszaki értelmiségünknek. Négy évvel ezelőtt 8 diákotthon felvette hát Rózsa Ferenc nevét és lakói - 320 fiatalember - azóta keresik az őt idéző emlékeket s tanulmányozzák tetteit.Munkájuk most szombaton ünnepi állomáshoz érkezett. Rózsa Ferenc halálának tizenkilencedik évfordulóján az összegyűjtött emlékanyagból állandó jellegű kiállítást rendeztek otthonukban, mely a példakép életét, a népért folytatott harcát idézi. S miközben összegyűlt a kiállítás anyaga, a fiatalokban vágy ébredt újabb, nagyobb cél elérésére.A szombati ünnepségen Gács László, a Magyar Rádió és Televízió elnöke, Rózsa Ferenc egykori harcostársa és barátja beszélt a fiatalokhoz, a művelt, fegyelmezett, rendíthetetlen forradalmárról, "aki nemcsak helyeselte a kommunista eszmét, hanem minden nap, minden órában, minden percben cselekedett is érte utolsó leheletéig." Ezután Rózsa Ferenc mellszobrát, Gyenes Tamás szobrászművész alkotását a mártír húga, Rózsa Irén leplezte le, majd megnyitotta a kiállítást is. A bensőséges ünnepségen megjelent G. I. Turjanyica, a Szovjetunió budapesti nagykövetségének első titkára és Rózsa Ferenc számos volt harcostársa és barátja is." Források: 1Hétfői Hírek, 1961. június 12. hétfő (5. évfolyam, 24. szám)