A javorcai I. világháborús Szentlélek-templom magyar címere
Szlovénia, Tolmin, NoneKészítés: 1916. november 1. Bertha János (2019.08.20. 19:32): A javorcai Szentlélek-templom építését elesett bajtársaik emlékére egy osztrák-magyar dandárcsapat katonái határozták el 1916 elején. A tervező egy bécsi építész (festőművész és a bécsi Burgtheater díszlettervezője) Remigius Geyling (1878-1974), és egy magyar (építész) mérnök, a solymári származású Jablonszky Géza volt. (Az Ő tervei alapján készült a solymári Hősök emlékműve)Dr. Bedécs Gyula így írja: "A torony alatti homlokzatot a magyar és osztrák címer tölti ki."Az ajtó fölött, a tető gerincén huszártorony emelkedik, napórával, a Monarchia címerével és a PAX (béke) felirattal. Az épület külső oldalán díszesen faragott keretben az osztrák tartományok és a magyar szent korona országainak 20 címere látható. A templom oldalán a Magyar Királyság (kis) címerét, de az angyalok ábrázolása nélkül látjuk, szecessziós ábrázolásban. (stilizált formák, hullámzó ornamentika, élénk színek...) Feltételezhető, de nem bizonyított, hogy a címerek Remigius Geyling munkái. Források: 1http://solymaronline.hu/2016/07/18/8434/2-Bedécs Gyula: Az I. világháború emlékezete (Totem kiadó 2008. ISBN 978 963 590 357https://hu.wikipedia.org/wiki/Osztr%C3%A1k%E2%80%93Magyar_Monarchiat https://nagyhaboru.blog.hu/2016/07/14/a_javorcai_szentlelek_emlekkapolna_magyar_epitoje#more8886444 https://port.hu/adatlap/film/tv/remigius-geyling--remigius-geyling/movie-5889?section=tv&title=remigius-geyling-remigius-geyling&id=movie-5889