Schmidt Sándor
Komárom-Esztergom vármegye, Dorog, Esztergomi út 42., A Schmidt villa kertjében, az épülethez vezető út bal oldalán áll a mellszobor., Nem köztéri: Egyéb kert, park vagy udvarAvatás: 2019. augusztus 28. ocsovai andrás (2019.09.23. 08:58): Részletek Cserényi-Zsitnyányi Ildikó írásából: "Schmidt Sándor elévülhetetlen érdemeket szerzett a dorogi szénmedence felvirágoztatásában, de a kommunista diktatúra koholt vádak alapján letartóztatta. A kiváló bányamérnök élete a börtönben ért véget. Bátor volt, magyar hős.""Schmidt Sándor 1882-ben született Felsőbányán, és 1904-ben szerzett mérnöki oklevelet Selmecbányán. 1905-ben került Dorogra, 1911-től 28 éven át volt a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. dorogi igazgatója.A vállalat élén eltöltött közel három évtized alatt újra Dorog lett a szénmedence központja. A szénbányászat fejlesztésére 1915-ben benyújtott terve tartalmazta a munkásság, a tiszti és mérnöki állomány elhelyezésének megoldását is, a bányászokat és a tisztviselőket a központi fekvésű, jó közlekedési kapcsolatokkal rendelkező Dorogon kívánta letelepíteni. Elképzeléseinek megfelelően 1916-ben egyszerre kezdték meg a Tisztviselőtelep és az Újkolónia építését. A település 1919-ben nagyközséggé vált, a lakosságszám pedig Schmidt igazgatósága alatt kétezerről nyolcezer főre emelkedett. A korábbi vizenyős völgyet munkástelepek foglalták el a vasút mentén, felépült a legtöbb mai közintézmény." Források: 1https://mandiner.hu/cikk/20190124_a_megtorhetetlen_banyamernok_schmidt_sandor_emlekezete https://hidlap.hu/2019/08/29/schmidt-sandor-szobrot-avattak-dorogon/