Endre király emlékműve

Endre király emlékműve

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, Tiszavárkony, Hrsz 030, Tiszavárkony külterület, 030 hrsz., az Endre király út folytatásában haladva kb. 600 métert.Avatás: 1958. június 15. kalaposlány (2019.12.19. 11:41): A kard és a korona2019. júliusban sikerült meglátogatnom a tiszavárkonyi Endre király-emlékművet. A település Endre király útján haladva, elhagyva a nemrégiben leégett, és mára véglegesen bezárt népművészeti alkotóházat, s már a külterületen közel 600 métert megtéve, egy kis ligethez érkezünk. Ennek a Vár-dombnak is nevezett területnek a közepén található az Endre király-emlékmű. A füves tisztáson egy terméskövekből épített, lábazattal együtt, közel két méter magas oszlopot, s rajta egy fehér márványtáblát találunk, melyen a következő felirat olvasható: "A néphagyomány szerint, ezen a helyen állott Endre király vára. Itt történt Endre és Béla között az a találkozás, amelyet a történelem korona és kard jelenet néven ismer. A 900 éves évfordulóra állította Tiszavárkony község lakossága. 1958."Az emlékmű alapgondolata Fehérvári Miklós tiszavárkonyi tanártól származott, aki a gyerekeknek szeretett volna mesélni a falu múltjáról, és anyag után kutatott a múzeumokban. A felkutatott történelmi emlékeket megosztotta a falu lakóival is. A község hazafias-népfront titkáraként is ügyködő Fehérvári Miklósnak nagy szerepe volt az emlékmű megvalósításában. A falu lakossága segített az emlékmű kivitelezésében, a helyi szobrászok vésték rá a feliratot a márványtáblára.Az emlékmű leleplezése, a lelkes tiszavárkonyi lakosság körében 1958. június 15-én történt meg, amikor a 900 éves Tiszavárkony községben "kard és korona" ünnepségek kezdődtek. Ezen ünnepségsorozat első napjának központi eseménye volt az emlékmű avatása.Az archívumokban keresgélve több forrás is segítségemre volt. Megtaláltam, hogy a település a "kard és a korona" legenda híressé vált jelenetétől számítja történetét, mely jelenet 1059-ben történt meg Tiszavárkonyban. Várkony abban az időben királyi udvarhely, vagy vár lehetett, és tiszai átkelőhely is volt. I. Endre (I. András) király és Béla herceg itt találkoztak 1059-ben, mely találkozásnak döntő szerepe volt a trónöröklésben. Ennek a találkozónak a történetét, a kard és a korona közti választás végkimenetelét az utolsó forrásban olvashatjuk.A műlap készítésekor végzett kereséseim során találtam rá, hogy a 2019. júliusi személyes látogatásom után, szeptember hónapban, az emlékművet és környezetét felújították, a törött emléktáblát kijavították. A település 960. évfordulójának évében történt ezen eseményt, egy újabb emléktáblán örökítették meg, melyet a terméskő oszlopra felszereltek.Az emlékmű helyi védettséget élvez, azonosítója: 00255. Források: Avatás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/SzolnokMegyeiNeplap_1958_06/?query=falunap%2C%20tiszav%C3%A1rkony%2C%201958&pg=66&layout=s helyi védettség: http://www.muemlekem.hu/muemlek/show/12541 "A kard és a korona": Előfizetéses: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/MagyarNemzet_1958_05/?query=SZO%3D(tiszav%C3%A1rkony%20900%20%C3%A9ves)&pg=228&layout=s Fehérvári Miklós tanár szerepe: Előfizetéses: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/MagyarNemzet_1958_06/?pg=120&layout=s&query=feh%C3%A9rv%C3%A1ri%20mikl%C3%B3s Tiszavárkony, a királyi átkelőhely: https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/100_falu/Tiszavarkony/pages/002_kiralyok_atkelohelye.htm

#emlékmű#márvány#műemlék
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán