Reményik Sándor

Reményik Sándor

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Tokaj, Bajcsy-Zsilinszky Endre út 20., A Tokaji Ferenc Gimnázium melletti Irodalmi Emlékparkban látható.Avatás: 2020. augusztus 19. Kiss Katalin (2020.08.19. 14:20): Tokajban a 48. Írótábor különleges volt az idén, nem csak a fajsúlyos központi téma, Trianon miatt, hanem azért is, mert a koronavírus-járvány ennek a nagy múltú rendezvénynek a lebonyolítását is befolyásolta.A 48. alkalommal megtartott Írótáborban a záró napon Reményik Sándor emléktábláját avatták fel a Millenniumi Irodalmi Emlékparkban Rudolf Ilona fiatal miskolci szobrász alkotását. Szakadó eső miatt a gimnázium épületében zajlott az ünnepség, ahol L. Simon László mondott ünnepi beszédet. A dombormű leleplezése esernyők alatt, borult időben történt."Eredj, ha tudsz..." címmel hirdette meg a Tokaji Írótábor Egyesület elnöksége a 48. Tokaji Írótábort, amelynek központi témája: Trianon a magyar irodalomban és társművészetekben akkor és ma.http://www.mek.oszk.hu/04000/04056/html/roplap/pdf/roplap1956_0700.pdfReményik Sándor (1890-1941) Kolozsváron született és ott is halt meg.A két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakja. Munkássága a legutóbbi időkig viszonylag ismeretlen volt Magyarországon, mert őt és költészetét 1945 után - jórészt politikai megfontolásokból - évtizedekre száműzték a magyar irodalomból. Áprily Lajos és Tompa László mellett a "helikoni triász" tagjaként az erdélyi magyar irodalom egyik vezető költőjeként tartjuk számon. Az erdélyi magyarságban csak lassan tudatosodott, hogy hontalanná vált saját szülőföldjén. A triász tagjainak érzékeny lelki alkata nem bírta sokáig ezt a terhet, Reményik belső vívódásai felemésztették idegrendszerét, amely végül korai halálához vezetett.A húszas évek derekától úgy érezte, hogy népe felmorzsolódása is elkerülhetetlen. De azért mindig az életet hirdette. Reménytelenül is csillagokkal népesítette be az erdélyi éjszakát. Ha nem lesz többé iskolánk c. verse egy nép élni akarásának szimbóluma.A magyar irodalomból évtizedekre száműzött Reményik Sándornak a Házsongárdi temetőben - Kolozsvár történelmi temetőkertjében - álló síremlékén ez a mondat olvasható: "Egy lángot adok, ápold, add tovább."Ezzel a felszólítással ad igaz és szép indíttatást Reményik Sándor a két világháború közötti erdélyi magyar líra egyik kiemelkedő alakja. Források: http://www.tokajiirotabor.hu/rolunk/ https://hu.wikipedia.org/wiki/Rem%C3%A9nyik_S%C3%A1ndor https://mariemarel2.wordpress.com/2008/04/01/remenyik-sandor-ha-nem-lesz-tobbe-iskolank/

#dombormű#emberábrázolás#bronz#emléktábla#Reményik Sándor (1890-1941)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán