Hopp Ferenc síremléke
Pest vármegye, Szentendre, Ady Endre út 6B., A Duna korzó és az Ady Endre út találkozásán a parkban állt az alkotás.Avatás: 1965. augusztus 20., Elbontás: 1978 Ády (2022.04.28. 15:25): A Szentendrei Parkmúzeum (szoborpark) alapja Kucs Béla ötlete volt, aki a kertje végében több szobrát felállította az arra sétálók nagy örömére. A városi tanács látván a nagy érdeklődést, felkarolta az ügyet és megtoldva a területet, kulturált kiállító teret alakított ki. Az ünnepélyes avatás 1965. augusztus 20-án volt, de már előtte egy kicsivel birtokukba vehették a műkedvelők a területet. A teraszosan kiképzett parkban negyvennégy művész nyolcvanhat szobrát állították fel, amik már álló és készülő műveik első gipszmintái. A tavasztól őszig nyitva tartó szoborpark óriási siker lett, így a nyitás után két évvel újabb területtel és alkotásokkal gyarapodott, így már százötven szobor volt az öt holdas parkban. A kb. tíz évig működő parkmúzeumnak a hetvenes évek közepén már megkopott a fénye, így új funkciót kerestek neki. Szerencsére a művészetnél maradva Kerényi Jenő szobrászművész szobraira esett a választás, és 1978-ban, születésének 70. évfordulójára állandó kiállítás nyílt a területen. Kb. ekkorra tehető a szoborpark megszűnése.Kucs Béla, a szentendrei Parkmúzeum létrehozásában kifejtett munkájáért, 1966-ban megkapta a Szocialista Kultúráért emlékérmet.A következő bemutatott szobor Konyorcsik János szobrászművész alkotása, ami egy ujját a szája elé tartó nőt ábrázol. A szobor eredeti mészkő példánya Hopp Ferenc síremlékén áll a Fiumei út temetőben."Negyvenkét művész nyolcvan szobra a készülő szentendrei parkmúzeumban Másolatok a pavilonban - Szabadtéri színpad - Ünnepélyes nyitás: augusztus 20-ánKucs Béla szobrász figyelemre méltó kezdeményezéséről a múlt év őszén már hírt adott a Pest megyei Hírlap. Szentendrei műterem- lakásának parkszerű kertjében a művész szabadtéri szoborkiállítást állított össze alkotásaiból. Tizennyolc szép szoborművé került a lejtős kert lombjai közé és keltette fel azoknak a kirándulóknak az érdeklődését, akik a meghitt hangulatú szentendrei utcákon barangolva el- vetődtek az Ady Endre útra, a szentendrei művésztelep tájékára. Kucs Béla már hosszú évek óta foglalkozott egy ilyen szabadtéri szoborkiállítás gondolatával és a terve, kezdettől fogva egy olyan parkmúzeum létesítése volt, amelyben a legkiválóbb magyar szobrászé k alkotásai kapnának helyet. A városi tanács nagy megértéssel fogadta és karolta föl a szép tervet, és látva a tavalyi első kísérlet nagy sikerét, megvalósításához a szükséges anyagi feltételeket is vállalta. Az Ady Endre úti kertet a szomszédos kerttel bővítette ki, így olyan nagy területet biztosított a parkmúzeum számára, amely már alkalmas volt más művészek alkotásainak megfelelő elhelyezésére is. Kora tavasszal kezdődtek meg az előkészítő tárgyalások, amelyekre Sziráki Ferenc, a városi tanács elnöke meghívta a legnevesebb magyar szobrászművészeket is. A szobrászok nagy örömmel fogadták az elgondolást és bejelentették; a parkmúzeum számára készségesen átengedik alkotásaikat. Elhatározták; alkotásaik olyan eredeti gipszpéldányát helyezik itt el. amelyek márványba faragott vagy bronzba öntött példányai már állnak valahol az országban.A teraszosan kiképzett kertben már fel is állították a szobrokat, közben egész munkássereg dolgozik az újszerű szobormúzeum színhelyének kialakításán. Készülnek a kőszegélyes utak, a lépcsők, a teraszok, hogy a műalkotások környezete minél méltóbb és hangulatosabb legyen. A kerítés mellett magas talapzatokon portrékat helyeztek el, a magyar irodalmi, művészeti és tudományos élet kiválóságainak mellszobrait. Köztük van Petőfi, Ady, Vörösmarty, Madách, Apáczai Csere, a két Bolyai, Benedek Elek, Kossuth Lajos, József Attila szobra is. A parkmúzeum területén kis színpadot építenek, mintegy háromszáz személyes nézőtérrel, ahol hangversenyeket és műsoros irodalmi délutánokat rendezhetnek. Épül egy stílszerű pavilon is, amelyben a múzeumban elhelyezett szobrok kicsinyített terrakottamásolatait vásárolhatják meg a látogatók. Mivel télen-nyáron szabad ég alatt lesznek a szobrok, felmerült a jogos aggodalom, Hogy az eső, a hó, a fagy súlyos károkat okozhat bennük. - Az Iparművészeti Vállalat vállalkozott arra, hogy a legutóbb fölfedezett eljárással tartósítja a gipszszobrokat - mondja Kucs Béla -, mégpedig tizenöt-húszéves garanciával. A parkmúzeum csak augusztus huszadikán nyílik meg, az alkotmány ünnepén, de már most is sok a látogatója, megnézi csaknem minden külföldi, aki megfordul Szentendrén. Valamennyien a legnagyobb elragadtatással nyilatkoznak róla. Magyar László""- A szentendrei Parkmúzeum újjáalakított, bővített területének s új pavilonjának avatására június 3-án délután kerül sor a Park-múzeum szabadtéri színpadán. A megnyitó beszédet Kirilla Ferenc, a városi tanács vb-elnöke mondja, majd avatási műsorra kerül sor." Források: 1Szocialista Kultúráért: Művelődésügyi Közlöny, 1966. szeptember 1. (10. évfolyam, 17. szám) 247. o.2Monumentális művészet Pest megyében 1966. https://www.kozterkep.hu/books/view/6483A parkról: Pest Megyei Hírlap, 1965. július 22. (9. évfolyam, 171. szám) 4. o.4Park bővítése: Pest Megyei Hírlap, 1967. május 27. (11. évfolyam, 123. szám) 5. o.