Szabó Magda és szülei síremléke
Hajdú-Bihar vármegye, Debrecen, Benczúr Gyula utca 20., A díszsírkert végében áll., Nem köztéri: Temető, sírkertKészítés: 1983, Felállítás: 2009 TundeK62 (2022.10.01. 21:00): Nemrég, a Kulturális Örökség Napján egy temetői sétán vettem részt, egy vasárnap délelőtt. Egyetlen olyan síremléket mutatott be az idegenvezető, aki vezette a sétát, amiről még nem hallottam. Ez volt Szabó Magda síremléke.Az írónőnek az volt a kívánsága, hogy hamvainak felét a férje, másik felét a szülei debreceni sírjába helyezzék el. 2007-ben halt meg, akkor nem is tudtam erről a kívánságáról, no meg aztán akkor még el voltam havazva az iskola miatt... Még utána, az elmúlt években olvastam újra végig az írónő könyveit, főként a debreceni vonatkozásúakat. Szóval most, 2022-ben vettem észre, hogy Szabó Magda szüleinek síremlékére elhelyezték Csúcs Ferenc szobrász 1983-ban készült portréját az írónőről. A temetése Debrecenben, 2007. december elsején volt. Jól látszik az akkori tudósítások képei között, hogy a síremlék még nem tartalmazott semmilyen szobrászati díszt. A most felfedezett, Csúcs Ferenc szobrászművész által alkotott érem, amin Szabó Magda portréja látható, talán 2009-ben, halálának második évfordulója kapcsán kerülhetett a síremlékre. A cikkhez mellékelt fotón jól látszik, hogy teljesen újnak hat a bronz érem: https://civishir.hu/szerintem/2007-november-19/1121110556Itt, nálunk az oldalon már három példányban látható a Szabó Magdáról készült portré-érem. Kapcsoltam őket... Források: Debreceni temetése: https://index.hu/kultur/klassz/szmagd1201/ 2009-ben megjelent cikk az írónőről, halálának 2. évfordulóján: https://civishir.hu/szerintem/2007-november-19/1121110556