Erzsébet királyné-emlékmű
Békés vármegye, Körösladány, Wenckheim Béla u., A kastély előtti parkban állt.Avatás: 1903. szeptember 27., Elbontás: 1948 Benkő Gabriella Emese (2023.02.01. 15:36): Erzsébet magyar királyné "(1837. december 24. - 1898. szeptember 10.) a Wittelsbach-házból származó bajor hercegnő, I. Ferenc József császár és királlyal kötött házassága révén osztrák császárné, magyar és cseh királyné 1854-től 1898-as haláláig. A köznyelvben gyakran említik Sisi vagy Sissi ragadványnevén."Körösladány egykor a Wenckheim család birtoka volt. Erzsébet királyné halála után kialakult kultusz, számos emlékművet parkot és szobrot inspirált, az elmúlt század elején. A báró és családja Sisi tiszteletére emlékművet állíttatott egykori kastélyuk parkjába, sajnos a háború során az emlékmű megsemmisült, helyére 2009-ben új, az eredetihez nagyon hasonló alkotást állított a város közadakozásból, melyet láthatunk a kapcsolt műlapon.Műkőből készült lépcsős talapzaton álló obeliszk felső harmadán középen, ovális fehér márvány keretben, bronzból készült plaketten Erzsébet profil arcképe volt látható, a név és alatta az évszámok. Az oszlop alján és a talapzat közepén emlékező szöveg vésete volt olvasható: "Szerettél minket, nem felejt téged igaz Magyar! " "Emlékednek kegyelettel hódol Wenckheim János"Előzetes:"Erzsébet ünnepély Körösladányban.A báró Wenckheim és gróf Merán családok kegyeletes ténye, hogy Körösladány községben levő grófi parkban díszes emlékoszlopot állíttattak dicsőült Erzsébet királynénknak. Az oszlop 4 méter magas, azon a királyné bronzból készült relief arcképe van elhelyezve. Az emlékoszlop leleplezési ünnepélye ma délelőtt 10 órakor fog megtörténni. A grófi családok vármegyénk alispánját, dr. Fábry Sándort kérték fel az ünnepi beszéd megtartására, ki több előkelő vendég kíséretében jelenik meg az ünnepségen, s a vármegye nevében díszes koszorút is helyez a szoborra. A leleplezés után nagy ebéd lesz a grófi kastélyban az ünnepélyen részt- vett notabilitások részvételével s délután egyéb ünnepségek fognak tartatni, este pedig táncmulatság. "Avatás:"Erzsébet királyné ünnepély Körösladányban. Amint már jeleztük, vasárnap volt Körösladányban Erzsébet szobor leleplezési ünnepélye. A báró Wenckheim és gróf Merán családok áldozatkészségéből emelt szobormű az Erzsébet-ligetben nyert elhelyezést. Az ünnepély kiemelkedő része volt dr. Fábry Sándor, a vármegye alispánjának beszéde kit a grófi családok kértek fel a leleplezés ünnepi szónokául. Délelőtt 11 órára volt kitűzve az ünnepély kezdete, amelyen megjelentek Wenckheim János báró, Blankenstein István gróf és neje Blankenstein Pál gróf és neje, Hoyos- Wenckheim Fülöp gróf és neje Borghese hercegnő, Esterházy Teréz grófnő, Fejérváry Czelesztina, dr. Fábry Sándor, dr. Daimel Sándor, Csánki Dezső, Chilko László, Kovács Albert s Nagy Béla, mint az ünnepélyre külön is meghívottak, jelen volt Körösladány község nagyszámú közönsége. A férfi dalkör "Szózat"-ot énekelte el, mely után Chilko László mondott rövid beszédet a Wenckheim család nevében, a szobormű keletkezését vázolva. Ekkor következett a szobormű leleplezése, dr. Fábry Sándor ünnepi beszéde kíséretében. A nagy királyné dicső történelmi alakjához méltó szép beszéd hangzott el ezúttal is az alispán ajkairól, mely a jelenvoltakra mély hatást gyakorolt. Különösen szép volt s nemiképp a jelen politikai helyzetre is vonatkozott a beszéd befejező része, mely a következőkép hangzott: "Ünnepeljük Erzsébet királyné emlékét azon hitben, hogy nemcsak emléke, de szelleme is élni fog közöttünk, s ha jönnek a maiakhoz hasonló komor napok, midőn vészes fellegek tornyosulnak a magyar nemzeti érzés látóhatárán, most és minden koron, miként a magyarság védő géniusza, dicső szelleme megjelen közöttünk, védő szárnyait kiterjeszti felénk és minden támadástól megóv az bennünket. "Alkotója ismeretlen, az egyetlen képet az emlékműről az interneten találtam. Források: 1Életrajzi adatok: https://hu.wikipedia.org/wiki/Wittelsbach_Erzs%C3%A9bet_magyar_kir%C3%A1lyn%C3%A92Előzetes: Békés, 1903. 09. 27. (35. évfolyam, 39. szám) 2. oldal. https://library.hungaricana.hu/hu/view/Bekes_1903/?pg=265&layout=s3Avatás: Békés, 1903. 10. 04. (35. évfolyam, 40. szám) 2. oldal. https://library.hungaricana.hu/hu/view/Bekes_1903/?pg=271&layout=s | Kiss Károly (2024.09.02. 19:33): Az obeliszket 1948-ban eltávolították. Erzsébet királyné bronzba öntött domborműves mellszobra pedig áldozatul esett az úttörők fémgyűjtési akciójának. 1964-ben állították fel a Dózsa György féle parasztmegmozdulás 450. évfordulója alkalmából azt az emlékművet, amelyhez az Erzsébet királynő tiszteletére emelt emlékoszlopot használták fel. Források: https://kisskarikak.com/Kepek/Egyeb/Erzsebebet-liget_rekonstrukcio3.jpg